دسته‌بندی نشده

وضعیت گارانتی لوازم خانگی ایران

وجود گارانتی  لوازم خانگی و خدمات پس از فروش از جمله مواردی هستند که تاثیر بسیار مهمی می تواند بر روی فروش کالا ها ایجا نماید. و در واقع به نوعی قادر است که میل و رغبت مشتریان را به سمت و سوی خرید تحریک نماید. امروزه لوازم خانگی بی شماری در طرح و رنگ های متنوعی به بازار عرضه شده اند که دامنه انتخاب را برای مشتریان باز تر نموده اند اما با این حال مشتریان گرامی در انتخاب کالای مد نظر خود بسیار سخت گیر هستند آن ها در برابر هزینه ای که صرف می کنند انتظار دارند وسیله خریداری شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتواند سال های زیادی از آن استفاده کنند. از این رو دنبال کالایی می گردند که به نوعی بتواند این ویژگی ها یعنی کیفیت را برای آن ها تضمین نماید.

به عقیده بسیاری از خریداران، لوازم های خانگی که گارانتی ندارند؛ یا این که از کیفیتی لازم برخوردار نیستند و یا این که کالای قاچاق به حساب می آیند از این رو رغبتی به خرید آن از خود بروز نمی دهند. از آنجایی که کالا های قاچاق از وجود گارانتی و خدمات پس از فروش محروم هستند، وجود گارانتی در واقع علاوه بر این که می تواند به شفاف سازی و ایجاد حس امنیت در بازار کمک کند می تواند اطمینان خاطر خریداران را نیز جلب نماید.

گارانتی چیست؟

گارانتی یا همان ضمانت نامه در بحث خرید و فروش کالا عبارت است از تعهدی که یک فروشنده در قبال فروش یک محصول به خریدار می دهد. به بیانی دیگر وجود گارانتی نقش یک پیک تضمین کننده را ایفا می کند و به مشتریان نشان می دهد که محصول مد نظر از کیفیت بالایی برخوردار می باشد و در صورت برآورده نشدن این ادعا، با گارانتی که در نظر گرفته شده حاضر به تعمیر و تعویض آن خواهد بود.

گارانتی به صورت اظهار نامه ای مکتوب و یا ضمنی از سوی فروشنده است که در اختیار خریدار قرار می گیرد و در واقع به نوعی کیفیت لوازم خانگی مد نظر را تضمین می کند و چنانچه در طول مدت گارانتی محصول دچار عیب و ایرادی شد خریدار با خیالی راحت می تواند نسبت به تعمیر و یا نعویض آن اقدام نماید. و به بیانی دیگر گارنتی نوعی پشت گرمی و اطمینان خاطر را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.

چه مواردی شامل گارانتی می شود؟

از آنجایی که بیشتر خریداران از ترس بی کیفیت بودن محصول و یا قاچاق بودن آن به سمت و سوی محصولات بی گارانتی نمی روند، تقریبا در دنیای امروز هیچ کالایی را بدون داشتن ضمانت نامه نمی توان در بازار یافت. اما گارانتی نمودن محصولات نیز خود دارای قواعد و قوانینی نیز می باشد و موارد خاصی را ضمانت می کند و این طور نیست که در صورت هر نوع عیبی بتوان از گارانتی آن استفاده نمود چرا که گاهی اوقات این عیوب توسط خود مشتری و یا گاه به صورت عمدی ایجاد می گردد و یقینا شرکت در قبال این گونه موارد هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

به عنوان مثال شرکت هایی که لوازم خانگی همچون یخچال را تولید می کنند گارانتی آن ها مواردی مانند ایراداتی در طراحی، متریال، قطعات مونتاژ شده و … که در طی مدت زمان استفاده از دستگاه در طول دوره گارانتی بروز می کنند را پوشش می دهد. اما در صورتی که نوسانات ناشی از جریان برق، نفوذ آب، ضربه، سقوط، حرارت، حمل و نقل، استفاده غلط از دستگاه، هر نوع دستکاری دستگاه و … که منجر به آسیب رسیدن به موتور و یا سایر قسمت های دیگر دستگاه می شود گارانتی آن هیچ گونه مسئولیتی در قبال تعمیر و یا تعویض قطعات آسیب دیده نخواهد داشت.

مدت زمان گارانتی

مدت زمان گارانتی در واقع یک پیشنهادی است که به صورت اختیاری از سوی فروشنده (تولید کننده) به خریدار داده می شود. این مدت می تواند کوتاه و یا بلند باشد. از دیدگاه بازاریابی مدت زمان آن بسیار حائز اهمیت است زیرا می تواند نقش بسیار مهمی را در جلب نظر مشتریان ایفا نماید. تحقیقات نشان می دهد که هر چه گارانتی یک کالا بیشتر باشد خریدار نیز به تبع آن کشش بیشتری هم به سمت خرید از خود نشان می دهد چرا که مطمئن است کالا از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود و همین خود به تنهایی می تواند انگیزه خرید را در آن ها شعله ور تر نماید.

بر همین اساس شرکت ها و سازمان ها برای این که از فروش محصولات خود بتوانند کسب درآمد کنند و محصولات آن ها در بازار از فروش خوبی برخوردار باشد با توجه به اندازه و توان خود مدت زمان ضمانت نامه را تعیین می کنند. معمولا سازمان هایی که از نظر توان مالی در وضعیت بهتری قرار دارند از گارانتی و خدمات پس از فروش مدت دار مثلا 5 ساله و یا شرکت هایی که دارای بنیه مالی محکمی نیستند سعی می کنند از گارانتی و خدمات پس از فروش های کوتاه تر استفاده کنند

تولید محتوا : کانون تبلیغاتی فرمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *